A mikroműanyagok jelenléte a bolygónk minden részén egyre fontosabb tényezővé válik. Megtalálhatóak a légkörben, földben és természetesen a vizekben is, legyen az tenger, óceán, folyó, vagy akár az otthoni csapvíz.
Mi az a mikroműanyag?
Általánosan 5 mm-nél kisebb szemcse méretű műanyagot nevezzük mikroműanyagnak. Melyik sok esetben szabad szemmel nem látható, nano méretűek is lehetnek.
Hogyan keletkezik?
Sok esetben az ipar szándékosan gyártja, például kozmetikumokhoz. Nagyobb részben, pedig elhasználódott termékekből keletkezik. Felsorolunk 3 általános példát:
1. Ruházati termékekből kihulló műszál részecskék.
2. Gumiabroncsok kopásából származó részecskék.
3. Műanyag égetéséből származó hamu.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Védekezni sajnos a legtöbb esetben nem lehet. A módszereket sajnos még mindig kutatják. A legjobb megoldás a környezet tudatos anyagok felhasználásának előtérbe való helyezése.
Mi az ivóvízben található mikroműanyagok szűrésére tudunk szinte 100%-os megoldást ajánlani! Szerencsére a vízből könnyedén kimutatható és az eltávolítása is jól kordinálható. Sajnos nem mondható el ez a légkörben és élelmiszerekben található részecskékre.
1. Ultraszűrővel rendelkező víztisztító
Eltávolít minden 0,02 mikrontól nagyobb méretű szennyeződést, mint pl.: mikroműanyagok, algák, egyes baktériumok és vírusok, fémrészecskék, fizikai szennyeződések, stb...
Webáruházunkban itt találhatóak a berendezések: ---> Ultraszűrős víztisztítók
2. Fordított ozmózis rendszerű víztisztító
Jelenleg a leghatékonyabb szűrési módszer és már évek óta elérhető a háztartások számára is! Eltávolít minden 0,0001 mikrontól nagyobb részecskét a vízből, mint pl.: mikroműanyagok, vírusok, baktériumok, gombák, rovarírtó és gyomírtó szerek, hormok, nehézfémek, stb...
Webáruházunkban itt találhatóak a berendezések: ---> Fordított ozmózis víztisztítók
Amennyiben többet szeretne megtudni a mikroműanyagokról, az alábbi oldalat tudjuk ajánlani:
Index - Megisszuk, megesszük, belélegezzük, de a hatását nem tudjuk
"Évente mennyi mikroműanyagot iszik meg egy átlagos magyar?
Ha kimondottan az ivóvizet nézzük, egy nemzetközi tanulmány szerint évente 90 ezer darab mikroműanyag-részecskét visz be a szervezetébe az, aki főleg palackozott italokat fogyaszt. Aki pedig kizárólag csapvizet iszik, az „csak” körülbelül 4000 műanyag darabkát nyel le."
Európai Parlament - A műszálas ruháktól az emberi szervezetig: a mikroműanyagok útja
Fénykép: www.freepik.com